Atrakcje turystyczne
Szymbark Dom do góry nogami
ul. Szymbarskich Zakładników 12kontakt +48 (58) 684 69 33, 512 043 759, 725 994 001, 607 610 317
www.cepr.pl
Czynne przez cały rokod kwietnia do września 9.00-19.00niedziela i święta 10.00-19.00
od października do marca 9.00-17.00niedziela i święta 10.00-17.00
Najdłuższa deska świata
36,83 m -wpisana do księgi rekordów Guinnessa 12.06.2002 roku. Z jednej kłody drzewa -Daglezji-powstała deska oraz stół przy krórym mieści się jednocześnie 230 osób
Muzeum Ciesielnictwa
eksponaty pochodzą z XVIII wieku, są tam też narzędzia stolarskie, rolnicze jak również gospodarstwa domowego które używano do końca II Wojny Światowej
Dom Sybiraka, kopia łagru,lokomotywai wagony
orginalny dom z dalekiej Sybeii zbudowany przez pierwszych zesłańców, liczy 240 lat, świdectwo losu naszych rodaków którzy potrafili do dziś zachować swoją Polskość.
Dom powstańca
dom przywieziony z Turcji z miejscowości Polonezkoy (tł. Polska Wieś), zbudowali go powstańcy którzy w 1842 roku nad Bosforem znaleźli schronie i dom.Ten Dom to dar od obecnie mieszkających tam Polaków. Do dziś w Polonezkoy mówi się po polsku, jest tam kościół parafialny, wierni tradycji zwyczajom i obyczajom swoim przodów.
Zagroda trapera Kaszuby
zagroda pochodzi z Kandy liczy 150 lat i to wtedy wyjeźdzali pierwsi Kaszubi do Kanady za chlebem- Ziemia na własność za darmo. Dziś żyje tam już 5 pokolenie kaszubów, którzy żyją w tradycji, zwyczajach i z językiem dziadów i pradziadów.
Bunkier T.O.W. "Gryf Pomorski"
rekonstrukcja bunkra Tajnej Organizacji Wojskowej "Gryf Pomorski"- Ptasia Wola. To kaszubscy partyzanci walczyli na tej ziemi z okupantem w czasie II Wojny Światowej.
Dom do góry nogami
symbol dzisiejszego świata, ten świat tak jak ten dom też stoi na głowie. Wojny, kataklizmy, terroryzm. Dom ten jest pozbawiony jakichkolwiek norm, więc wchodząc tam nasze wrażenia są naprawdę bardzo dziwne.
Kaplica Jedności Narodowej
Kaplica pw. Św. Rafała Kalinowskiego, poświęcona 17.09.2004 kiedy odbył się tu I Światowy Dzień Sybiraka. Kaplica w swoim wnętrzu zgromadziła różne elementy świdczące o wspólnych losach Polski i Kaszub.
Największy fortepain na świecie
Rekord ten został pobity 30.12.2010 posiada wpis do księgi Rekordów Guinnessa. Fortepian jest grający i koncertowy a nazywa się "Stolemowi klawer".
Szymbark Wieża widokowa
jadąc krajową 20 należy zjechać w strone miejscowości Szymbark, po 50 m na parkingu należy zostawic samochód , wyjście na sam szczyt to tylko piesza wycieczka.
Punkt informacji turystycznej w Szymbarku, ul. Szymbarskich Zakładników 12, tel. 605 570 637
organizują przejaźdzki wozem konnym drabiniastym, zimą kuligi
Na szczycie Wieżycy najwyższego wzniesienia na Niżu Środkowo Europejskim 328,6 m n.p.m., stoi 30 metrowa wieża widokowa. Jest tu wyjątkowo urozmaicony teren, tworzący niepowtarzaly przepiękny krajobraz. Rzeka Radunia stanowi jego oś i wraz z jeziorami i strumieniami układa się w ciąg wodny zwany Raduńskim Kołem. Rośnie tutaj drzewostan bukowy w wieku ok. 150 lat. Są to siedliska buczyny pomorskiej kwaśnej i żyznej. Znajdziemy także fragmenty lasu bukowo - dębowego , oraz nijedną daglezję - z takiego to drzewa jest najdłuższa deska swiata. Teren ten został objęty ochroną jako rezerwat "Szczyt Wieżyca", można sie tu poruszać po wyznaczonych trasach.
Stok narciarski P.T.U.P. "Koszałka"
Wieżyca 32, 83-315 Szymbark, tel./fax +48 58 684 38 16
www.wiezyca.pl
wyciągi czynnePoniedziałek - Piątek : od godz.9:00 - do godz.22:00Sobota - Niedziela : od godz. 8:00 - do godz. 22:00
Po drugiej stronie zbocza, znajduje się trasa narciarska czynna cały rok. Do dyspozycji turystów są wypożyczalnia , wyciąg, szkoła narciarska, pawilony z grilem.
Kamienne Kręgi w Węsiorach
Gdy z Sulęczyna dojedziemy drogą 228 do Węsior (5 km), lub od strony Klukowej Huty (4 km) znaki wskażą nam drogę w kierunku cmentarzyska. Jeszcze 1,5 km i jesteśmy na strzeżonym parkingu. Dalej już trzeba iść piechotą. Po kilkuset metrach jesteśmy wśród gockich kurhanów i kamiennych kręgów.
Zapraszamy od maja do wrześniaod godz. 9.00 - do ostatniego klienta
Informacja Turystyczna, Al. Zwycięstwa 2A, 83-320 Sulęczyno
tel. 58 302 59 80, kom. 504 056 282
Na cmentarzysku są kręgi kamienne i kurhany jako miejsce pochówku Gotów i Gepidów z I-III wieku.Drogę przebytą pomiędzy I-V w. przez Gotów i Gepidów wyznaczają kamienne kręgi i kurhany. Znajduje się tu ponad 140 grobów, 20 kurhanów i 4 charakterystyczne kamienne kręgi.
Miejsce te ubogaca piękna natura, las, jezioro Długie; jest to idealne miejsce na odpoczynek. Można odpocząć, pomyśleć, a także bardzo dobrze zjeść o co dba Gocka Chata i jej załoga. Od lat oferują klientom pyszne kaszubskie potrawy i każdego roku zaskakują nowymi pomysłami.
Kościerzyna
(kasz. Kòscérzna, niem. Berent, dawniej Bern) to miasto i gmina w północnej Polsce, w województwie pomorskim, w powiecie kościerskim. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa gdańskiego. Jest jedynym miastem w Europie mającym dwa sanktuaria: Matki Boskiej Kościerskiej Królowej Rodzin i Matki Boskiej Bolesnej Królowej Anielskiej.
Leży w południowej części Pojezierza Kaszubskiego na Kaszubach, jest popularnym centrum turystycznym. Wysokość nad poziomem morza: 150 m. Miasto otoczone jest przez jeziora – Gałęźne, Kapliczne, Wierzysko, niedaleko leżą także jeziora Garczyn, Sudomie i Osuszyno.Kościerzyna ma obszar 15,83 km², mieszkańców 23000
Kościerzyna leży przy skrzyżowaniu drogi krajowej nr 20, drogi wojewódzkiej nr 214 i drogi wojewódzkiej nr 221
Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin
Parafia Rzymskokatolicka p.w. Świętej Trójcy Kościerzyna, ul. Kościelna 5,
www.sanktuarium.pl
Pierwsza wzmianka o parafii kościerskiej pochodzi z 1210 r. Parafia kościerska należała od chwili swojego powstania aż do roku 1826 do biskupa włocławskiego. Po 1826 r. Parafia św. Trójcy została włączona do biskupstwa chełmińskiego z siedzibą w Pelplinie. Równocześnie stała się siedzibą dekanatu. Na przestrzeni wieków kościół parafialny wielokrotnie ulegał pożarom, które niszczyły świątynię w 1463 i w 1626 r. Istnienie drewnianej świątyni stwierdza sprawozdanie z wizyty biskupiej, pochodzącej z 1583 r. Nowy kościół murowany stanął w Kościerzynie w roku 1642. Z jego okresu pochodzi ołtarz główny, ołtarze poboczne, zespół stall i niektóre obrazy. Tereny parafii ucierpiały znacznie w wyniku działań wojennych prowadzonych przez Rzeczpospolitą na przełomie XVII i XVIII w. Kolejny pożar kościoła miał miejsce w 1709 r. Lata 1709 - 1711 były dla tych terenów szczególnie tragiczne, mieszkańców Kościerzyny dziesiątkowały epidemie i przemarsze wojsk. Nowy kościół wzniesiono w 1724 r., a konsekrowano w 1769 r. Kościół ten rozebrano mimo dobrego stanu, gdyż nie mieścił wiernych obszernej parafii. W latach 1914 - 1917 zbudowano nowy, obecny, duży neobarokowy kościół świętej Trójcy – zbudowany na planie krzyża greckiego.
W kościele znajduje się cudowny obraz Matki Boskiej Kościerskiej, który jest namalowaną w 1616 roku kopią dzieła z IX wieku. Matka Boża Kościerska jest Królową i Opiekunką rodzin chrześcijańskich. Wyrazem wiary są liczne pielgrzymki do Sanktuarium do Kościerzyny
Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej
Kaplica Matki Bożej Królowej Aniołów - SS. Niepokalanki
Kościerzyna, ul. 8 Marca 2,
Przewodnik dostępny po wcześniejszym umówieniu bezpłatnie telefon 58/686-31-56
Zakład Najświętszej Marii Panny Anielskiej założony z inicjatywy Klementyny Faszewskiej i jej brata księdza Juliana Prądzyńskiego, jako szkoła dla dziewcząt. Początkowo mieścił się w domu przy ul. Długiej 6. Po przeniesieniu do nowozbudowanego własnego gmachu stanowił szkołę klasztorną prowadzoną przez SS Wincentynki. W 1878 usunięcie zakonnic przez władze pruskie i pszekształcenie zakładu w wyższą katolicką szkołę żeńską. W 1931 szkołę przejęły SS Urszulanki. Obecnie szkoła państwowa i klasztor SS. Niepokalanek oraz kaplica zakonnaNajcenniejszym zabytkiem świątyni jest łaskami słynąca XV-wieczna gotycka Pieta, przedstawiająca siedzącą na tronie zbolałą Maryję, trzymającą na kolanach martwe ciało swego Syna.
Neogotycki kościół p.w. Zmartwychwstania Pańskiego
Parafia Rzymskokatolicka, Kościerzyna, ul. Świętojańska 10, tel. 58/686-21-39
www.parafiakoscierzyna.pl
Obecnośc władz Pruskich na tej ziemi pozostawiło nam neogotycki obiekt sakralny.Został on zbudowany w latach 1892-1894 przez architekta Hennike. Architektura kościoła - neogotycka, typowa dla obiektów ewangelickich budowanych na Pomorzu pod koniec XIX wieku. Kościół ten wymurowano z czerwonej cegły, zewnętrznie nie tynkowany, posadzony na kamiennych fundamencie. Wnętrze kościoła skromne, utrzymane w surowości neogotyckiego stylu z bardzo ciekawym, mało spotykanym sposobem wsparcia sklepienia. To żebrowe sklepienie w kształcie palmy oparte na stojących po środku kościoła, trzech kamiennych filarach.Do 1945 funkcjonował jako kościół ewangelicki. Od 1 kwietnia 1976 roku jest w tym kościele parafia pod wezwaniem Zmartwychwstania Pańskiego w Kościerzynie
Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie
ul. Towarowa 7, 83-400 Kościerzyna, tel./fax. (058) 721-86-31e-mail: parowozownia@koscierzyna.gda.pl
Muzeum jest czynne codziennie przez cały rok od poniedziałku do niedzieli w godzinach 10:00 - 18:00.
Istnieje również możliwość nabycia 1 biletu na 3 Muzea (Muzeum Ziemi Kościerskiej, Muzeum Kolejnictwa, Muzeum Akordeonu).
Największą część ekspozycji stanowią parowozy, które można oglądać nie tylko z zewnątrz, ale również wejść do środka budki maszynisty. Ponadto w muzeum znalazły się też lokomotywy spalinowe i jedna elektryczna oraz kilka wagonów osobowych i towarowych. Można zapoznać się z pojazdami szynowymi poruszającymi się po torach od końca XIX wieku aż do lat osiemdziesiątych wieku XX. Oprócz ekspozycji na wolnym powietrzu i wspomnianej już hali parowozowni zwiedzić można przylegające doń warsztaty z oryginalnym wyposażeniem oraz sale wystawowe, gdzie prezentowane są mniejsze eksponaty kolejowe, elementy starych mechanizmów, uzupełnione zbiorami dokumentów, pamiątek i modeli.
Do najcenniejszych zabytków można zaliczyć dwie unikatowe lokomotywy: największy polski parowóz Pu29-3 oraz spalinowóz SP47-001, a także wagon kolejki na Gubałówkę z 1938 r., wyprodukowany w ilości dwóch egzemplarzy. Nieprzypadkowa lokalizacja Muzeum w dawnej parowozowni pozwoliła wiernie utrwalić w materii i oddać klimat lat międzywojennych,
Rynek
Układ ulic na rynku i okolic pochodzą ze średniowiecza Rynek kościerski został zbudowany na podstawie planów urbanistycznych z końca XIV wieku.Ozdobą rynku jest ratusz i zabytkowe kamienice.
Muzeum Ziemi Kościerskiej w Kościerzynie
ul. Rynek 9, 83-400 Kościerzyna, tel. (058) 680-04-88, fax. (058) 680-04-89,
http://www.muzeum.koscierzyna.gda.pl/
Ratusz wybudowano z cegły w latach 1843-44.Obecnie w ratuszu mieści się ekspozycja muzealna "Kościerzyna i Ziemia Kościerska". Muzeum posiada ekspozycje związane z historią mieszkańców ziemi Kościerskiej, historią kultury, oraz dział etnograficzny związany z dawnymi zwyczajami życia mieszkańców Kościerzyny i okolic. Ciekawym elementem ekspozycji są zgromadzone znaleziska archeologiczne pochodzące z obszaru powiatu kościerskiego oraz rękodzieło kaszubskie obrazujące życie codzienne Kaszubów w poprzednich stuleciach.
Muzeum Akordeonu w Kościerzynie
ul. Długa 31, 83-400 Kościerzyna, tel. (058) 684-93-62
e-mail: akordeony@koscierzyna.gda.pl
16 listopada uroczyście otworzono w Kościerzynie pierwsze w Polsce i jedno z nielicznych na świecie Muzeum Akordeonu. Ekspozycja w Muzeum Akordeonu jest niezwykle interesująca. Znajduje się tam 117 instrumentów, zarówno polskich, jak i francuskich, włoskich pięknie wykonanych. Kolekcja, oprócz samych akordeonów, obejmuje także instrumenty z rodziny stroika przelotowego, czyli harmonie, bandoneony, bajany, harmonijki ustne.
Ekspozycja jest nowoczesna wyposażona w kiosk multimedialny, za pomocą którego zwiedzający będą mogli nie tylko zobaczyć i poczytać o każdym z instrumentów, ale także posłuchać jaki wydaje dźwięk. Wszystkie informacje opracowane zostały w czterech językach: polskim, kaszubskim, angielskim i niemieckim. W muzeum znajdziemy również pocztówki, plakaty i inne pamiątki związane z akordeonami.
Pomnik Józefa Wybickiego
przy ulicy Wojska Polskiego, fragment drogi krajowej nr 20
Autorstwa Wawrzyńca Sampa, z 1975 roku. Stoi tu ku czci syna Ziemi Kaszubskiej urodzonego w Będominie. wybitny polityk, prawnik, pisarz i żołnierz. W 1797 r. u boku gen. Jana Dąbrowskiego napisał tekst do obecnego polskiego hymnu narodowego, W Będominie jest obecnie Muzeum Hymnu Narodowego.
Ekspozycja Muzealna Niewypałów I i II wojny światowej
Kościerzyna, ul. Przemysłowa 40, Godziny otwarcia: telefonicznie 58/686-31-01
Wystawa przyrodnicza (Salka edukacyjna)
Nadleśnictwo Kościerzyna, Kościerzyna, ul. M. Skłodowskiej-Curie 6, bezpłatnie. Przewodnik dostępny po wcześniejszym umówieniu bezpłatnie tel. 58/686-28-69
Wystawa ukazuje historię kościerskiego nadleśnictwa, a także eksponaty dotyczące fauny i flory ziemi kościerskiej; ptaki oraz spreparowane zwierzęta w ich naturalnym środowisku.
Sala Edukacyjna w Zarządzie Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego
Kościerzyna, ul. Świętojańska 5E,
www.wdzydzkipark.pl
Przewodnik dostępny po wcześniejszym umówieniu bezpłatnie tel.(58)686-82-73
Jest to najlepsza forma odpoczynku i edukacji. Można tu poznać teren Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego, jego ekosystemy, krajobraz i cenne elementy przyrody. Specjalną rolę edukacyjną pełnią tu stworzone piesze i rowerowe ścieżki przyrodniczo-edukacyjne, zarówno jako baza do prowadzenia zajęć grupowych, jak i źródło wiedzy dla odbiorców indywidualnych. Pomocą w tego typu edukacji są przygotowane foldery, uzupełniające informacje zawarte na tablicach edukacyjnych.
Rezerwat przyrody “Strzelnica”
Kościerzyna, ul. Strzelecka
Rezerwat leśny z trójrzędową aleją z ponad 200-letnimi klonami i dębami prowadzi w rejon leśniczówki i byłej siedziby Bractwa Kurkowego – obecnie Centrum Kultury Kaszubskiej „Strzelnica”.
Powstała ona na terenie Strzelnicy ścieżka zdrowia. Na wytyczonej trasie znajdują się urządzenia i tablice informacyjne zawierające wskazówki, jak należy korzystać ze ścieżki zdrowia oraz ilustracje sposobu wykonania poszczególnych ćwiczeń. Podczas spaceru można korzystać ze szczudeł stacjonarnych, które poprawiają kondycję ruchową, zestawu do przeskoków, co ma wpływ na pracę mięśni ramion, nóg i tułowia. Poza tym, jest tam także ławka do ćwiczeń mięśni brzucha, poręcze czy chociażby drabinka pozioma, łącznie z przyrodniczą ma długości ok. 3000 metrów. Jest ona wytyczona na zalesionym, pagórkowatym terenie i podzielona na kilka odcinków. Łączy elementy marszu, biegu, ćwiczeń kształtujących z ćwiczeniami na przyrządach rozstawionych przy trasie.
Basen AQUA centrum
ul. Hallera 2, 83 - 400 Kościerzyna
www.basen-koscierzyna.pl
Basen rekreacyjny rozciąga się na 157,6 m2, a jego głębokość wynosi od 0,8 m do 1,35 m. Jest to idealne miejsce do rekreacji i zabaw dla całej rodziny. Basen jest wyposażony w zespół hydromasaży w tym: bicze i parasole wodne, leżanki podwodne i jacuzzi. Wielką atrakcję stanowią znajdujące się w tej części AQUA Centrum – dwie zjeżdżalnie (duża - o długości 60 m i mała - dwutorowa)
Basen sportowy ma wymiary 25 m długości i 16 m szerokości. Podzielony jest na 6 torów o głębokości od 1,50 m do 1,80m. Jest to basen typu olimpijskiego. Przy każdym z torów znajduje się słupek do skoków.Odpowiednie rozmiary oraz system pomiaru czasu pozwala na organizację zawodów sportowych o randze lokalnej, krajowej, europejskiej, a nawet światowej.